Cera naczynkowa – jak właściwie o nią dbać?

Cera naczynkowa charakteryzuje się płytko osadzonymi, mało elastycznymi naczynkami krwionośnymi, przez co jest bardzo wrażliwa i podatna na zaczerwienienia. Najbardziej problematycznym w posiadaniu cery naczynkowej jest fakt, że mogą wpłynąć na nią dosłownie wszystkie bodźce zewnętrzne: wysokie i niskie temperatury, stres, emocje, spożywanie alkoholu, ostre potrawy, alergie. Wszystkie te czynniki przyspieszają przepływ krwi i mogą powodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych. 

Skóra naczyniowa oprócz odpowiedniej pielęgnacji za pomocą kosmetyków potrzebuje także odpowiedniego nawodnienia. Osoby z taką cerą powinny pić przynajmniej kilka szklanek wody dziennie. Systematyczne nawadnianie wpłynie pozytywnie na kondycję skóry.

Cera naczynkowa – kosmetyki do codziennej pielęgnacji

Skóra tego typu jest problematyczna i bardzo wrażliwa, ale stosowanie odpowiedniej pielęgnacji pomoże Ci walczyć z rozszerzającymi się naczynkami. Kosmetyki, które powinny zajmować stałe miejsce w Twojej kosmetyczce to:

  1. Kosmetyk do oczyszczania/mycia twarzy — do oczyszczania skóry naczynkowej stosuj kosmetyki naturalne. Mogą to być na przykład olejki z witaminą C i przeciwutleniaczami, płyny micelarne i mleczka.
  2. Kremy do cery naczynkowej — najlepsze będą kremy z filtrem, naturalne. Ważne, aby nie zawierały w sobie alkoholu i SLS’ów i innych składników uczulających. Innymi słowy, czym krótszy skład kosmetyku, tym lepiej!
  3. Naturalne maseczki nawilżające.
  4. Kosmetyk do złuszczania naskórka — jako, że skórę naczynkową należy traktować wyjątkowo delikatnie, zamiast peelingu mechanicznego, używaj peelingów enzymatycznych, które nie wymagają pocierania skóry. 
  5. Hydrolaty  — substytut toników przeznaczony specjalnie do skóry wrażliwej. Najlepszym działaniem cieszą się hydrolaty różane, które niwelują rozszerzanie się naczynek krwionośnych.
Cera naczynkowa - jak właściwie o nią dbać

Makijaż cery naczynkowej

Produkty do makijażu cery naczynkowej to przede wszystkim mocno kryjące preparaty. W tym celu używaj podkładu i korektora o właściwościach kryjących. A jeśli skłonność do zaczerwienień jest wyjątkowo wysoka, zastosuj bazę pod podkład w odcieniach zieleni, która zakryje rumieńce i pajączki spowodowane rozszerzonymi naczynkami.

Wykonując makijaż cery naczynkowej, dobieraj takie kosmetyki kolorowe, które nie zawierają w sobie czerwonych i mocno różowych tonów. Tego typu kosmetyki podbiją powstałe na skórze zaczerwienienia. Zamiast skupiać się na makijażu oczu, które często wyglądają na zmęczone, skoncentruj się na ustach. Intensywne pomadki w ładny sposób podkreślą je, a jednocześnie odwrócą uwagę od zaczerwienionych powiek.

Skóra naczyniowa jest wrażliwa i sucha – możesz dodać jej blasku, używając rozświetlających kosmetyków do makijażu, które zapewnią jej zdrowy, promienny wygląd.

Cera naczynkowa u mężczyzn – jak sobie z nią radzić?

Cera naczynkowa u mężczyzn występuje równie często, jak u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ męska cera jest grubsza i silniej ukrwiona. O ile rumieńce powstałe u płci pięknej są urocze, wyglądają świeżo i bardzo dziewczęco, zaczerwienione policzki u mężczyzn mogą być nieco bardziej problematyczne. Mężczyźni zmagający się z cerą naczynkową często popadają w kompleksy, ponieważ odnoszą wrażenie, że nie są wystarczająco męscy.

Oczywiście Panowie, tak jak i Panie mogą walczyć z rozszerzającymi się naczynkami za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, stosując naturalne kosmetyki i wcierając kremy do cery naczynkowej. Jeśli to nie wystarcza, istnieje możliwość wykonania zabiegu usuwania naczynek. Taki zabieg, wykonany za pomocą lasera, przebiega bezboleśnie i szybko. Ponadto, jest naprawdę skuteczny i pozwala raz na zawsze wyeliminować problem cery naczynkowej.