Kosmetyki naturalne – jak czytać skład kosmetyków?

Świadome czytanie składu kosmetyków jest bardzo ważne nie tylko ze względu na  wszechobecną ekologię, ale przede wszystkim z uwagi na własne zdrowie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie sprawdź skład kosmetyków. Czego należy unikać, a jak wybierać najlepsze kosmetyki naturalne? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jak rozpoznać kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne bez konserwantów to takie, które zostały wyprodukowane z użyciem produktów pochodzenia naturalnego, (jak rośliny, czy minerały) oraz zostały pozyskane poprzez naturalny proces. Ze względu na wszechobecny trend ekologiczny, producenci oferują zarówno kosmetyki naturalne do makijażu, jak i pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, czy paznokci.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości kosmetyków naturalnych są składniki aktywne wykorzystywane do produkcji. Ich zadaniem jest aktywne działanie na powierzchni skóry lub włosów. To właśnie one decydują o działaniu i przeznaczeniu kosmetyku. Kosmetyki naturalne bez chemii zawierają składniki aktywne, które zastępują parabeny i silikony znajdujące się w produktach chemicznych i sztucznych. Są to składniki czynne pochodzenia roślinnego, takie jak: ekstrakty roślinne, substancje przeciwbakteryjne i łagodzące, a także witaminy C i E, hamujące działanie wolnych rodników.

Kosmetyki naturalne do twarzy, włosów i paznokci produkowane ze składników pochodzących z upraw organicznych zyskują miano preparatów organicznych. Warunkiem otrzymania takiego oznaczenia jest użycie do produkcji kosmetyku  95% produktów pochodzenia organicznego.

Czego w składzie kosmetyków należy unikać?

Parabeny to po prostu dobrze przebadane dermatologicznie konserwanty. I chociaż większość z nich nie wpływa niekorzystnie na skórę, niektóre to mogą naprawdę zaszkodzić. Przede wszystkim parabeny mają działanie silnie alergizujące, przez co dłuższe ich stosowanie może łatwo uczulić, wywołując świąd lub pieczenie skóry. Skutecznym sposobem na unikanie parabenów, jest kupowanie kosmetyków naturalnych, przeznaczonych do przechowywania w lodówce, lub takich z krótką datą ważności. 

SLSy to składniki odpowiadające za odpowiednio duże pienienie się kosmetyków. Najczęściej można je spotkać w różnego rodzaju szamponach i żelach do kąpieli. I chociaż mogłoby się wydawać, że dobrze pieniący się szampon to oznaka wydajności i wysokiej jakości kosmetyku, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wybierając do codziennego stosowania kosmetyki naturalne do włosów, unikniesz zarówno chemicznych SLSów, jak i ich łagodniejszej wersji – SLESów. 

Silikony odpowiadają za lepszą konsystencję produktu. Dzięki temu zarówno odżywki do włosów, jak i podkłady do twarzy są lekkie i aksamitne. Należy jednak pamiętać, że silikony nie są zbyt przyjazne dla skóry, gdyż ta nie potrafi ich wydalać, co może być problematyczne przy dłuższym stosowaniu. Kosmetyki naturalne do makijażu są świetną alternatywą dla chemicznych składów.

PEG i PPG to jedne z najbardziej szkodliwych substancji. Można znaleźć je w składach kremów i kosmetyków o kremowej konsystencji. Pomagają im dobrze się rozprowadzać na skórze. Jednak te składniki należy omijać szerokim łukiem. Kosmetyki zawierające PEG i PPG osłabiają skórę, rozpulchniają ją, a przede wszystkim nieodwracalnie uszkadzają jej komórki. 

Alkohol to dość często używany środek do produkcji kosmetyków. Producenci wybierają go, ponieważ ma bardzo dobre właściwości konserwujące. I chociaż nie zawsze jest realnie szkodliwy, niektórych jego rodzajów należy unikać, jak ognia. Takim alkoholem jest etanol. To alkohol, który nie tylko przesusza skórę, ale również znacznie ją podrażnia.

Zagraniczne i polskie kosmetyki naturalne z certyfikatem

Certyfikat jest rekomendacją i dowodem na to, że kosmetyk został wyprodukowany z użyciem składników naturalnych pozyskiwanych w odpowiednich warunkach tak, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia produktu. Najlepsze kosmetyki naturalne, w tym również polskie kosmetyki naturalne, posiadają swoje certyfikaty. Certyfikaty popularne na kontynencie europejskim to: COSMOS – COSMetic Organic Standard: Ecocert i Cosmebio przyznawane we Francji, BDIH w Niemczech, a także Brytyjski Soil Association oraz Włoski ICEA.

Prawdziwie certyfikowane kosmetyki naturalne bardzo łatwo zweryfikować. Można to zrobić za pomocą specjalnych aplikacji dostępnych do pobrania na telefon komórkowy lub jeszcze prościej — sprawdzając stronę internetową producenta. Brak produktu na stronie lub nieistniejąca strona producenta to znak, aby odłożyć podejrzany kosmetyk na półkę.